Cfar fshihet ne sintomat e Ankthit dhe Frikes

Cfar fshihet ne sintomat e Ankthit dhe Frikes

Si nderhyet me protokollin EMDRSa here ndjehemi te pa sigurt, sa here kemi veshtiresi te ndjehemi rehat me persona dhe situata te reja, sa here nuk ndjehemi te pershtatshem kur na duhet te perballemi me nje sfide, sa here ndjehemi te falimentuar akoma pa e provuar tja dalim aq here trupi jone perballet me ankthin, friken dhe ndonjehere me fobite!

Keto mendime dhe fobi jan aq te rrenjesuara ne kujtesen tone saqe jan bere pjes e rrjeteve te memorjes dhe si nje ngerc psikik nuk na lejojne te veprojme pa patur ndjesine e pasigurise.
Personat, situatat, veshtiresite behen pjes e pasigurise tone, dhe pasiguria behet menyra sesi ne shohim boten perreth. Shpesh here ankthi dhe frika jan krijuar nga nje situate e dhimbshme fizike apo psikike e heret, dhimbja shkakton simptomat e stresit post traumatik, por jo vetem fobite e vertetuara, ankth ne livele te larta, ndjesi te Unit negativ.

Me emdr punojm konkretisht duke analizuar sintomen, per ne sintomat kan ne themel disa mendime (konjicione negative) te cilat jan gjeneruar nga disa situata, evente mbreselenese qe truri nuk i ka elaboruar.

 Personi prezantohet tek ne me disa sintoma qe veren ne jeten e perditeshme, gjat trajtimit ne kerkojme mendimet negative qe jan ne baz te sintomave dhe zakonisht personat qe ndjehen te pasigurt prezantojne keto konjicione negative:

  • ·         NUK MUND TE KEM BESIM TEK ASNJERI
  • ·         JAM NE RREZIK
  • ·         NUK KAM SIGURI NESE…:

-bej gabime
-provoj ndjenja
-rri pa u mbrojtur
-ve veten time ne plan te pare
-jam vulnerabel
-varem nga te tjeret
-nuk kam pergjegjesi
-nuk arrij ate qe dua dhe qe kam nevoje
-jam afer dikujt
                                                                          -dashuroj          
                                

NE TRAINIMIN SPECIALIZUES NE EMDR DO TE MESOJME NEPERMJET PROTOKOLLIT (i cili aplikohet ne te gjith boten ne te njeten menyre standard)
 SI TI ZBULOJME KONJICIONET NEGATIVE DHE SI TI TRASFORMOJME NE KONJICIONE POZITIVE. 


EMDR sic e verejme aplikohet edhe ne ato situata qe nuk kan nje event te vetem traumatik ku individi e ka ndjere veten ne rrezik dhe i pasigurte, por edhe ne ato situata qe krijojne pasiguri dhe vulnerabilitet ne menyre te vazhdueshme gjat gjith jetes se tij!

Commenti

Post popolari in questo blog

Revolucioni EMDR ndrysho jeten tende hap mbas hapi (Libri pare ne gjuhen Shqipe)

Belbezimi,Cluttering,Mutismi selektiv Workshop 9-10 Dhjetor Tirane ( Dr. Mario D'Amborsio )